Lokata na nowe środki – jak działa i co powinieneś o niej wiedzieć?

Zakładanie lokaty na nowe środki

Artykuł sponsorowany.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrosły nie tylko raty kredytów, ale również oprocentowanie lokat. Jeśli kiedykolwiek rozważałeś zdeponowanie oszczędności na lokacie, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić. Jak działa lokata na nowe środki i dlaczego warto ją założyć? Podpowiadamy.

Lokata jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na generowanie zysków z kapitału. Umieszczając oszczędności na lokacie, możesz być pewien, że ich nie stracisz, a wysokość swoich zysków możesz poznać już w momencie otwierania depozytu. Jak w praktyce działa lokata?

Czym jest lokata?

Lokata jest rodzajem terminowej umowy z instytucją finansową: bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową. Jeśli przekażesz jej swoje oszczędności, instytucja finansowa przeznaczy je na udzielanie kredytów. Możliwość dysponowania Twoim kapitałem nagrodzi, wypłacając odsetki. To właśnie one będą stanowić zysk z lokaty. Wszystkie umieszczone na lokatach środki do wysokości równowartości 100 000 euro (w przeliczeniu na złotówki) chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku bankructwa czy niewypłacalności instytucji finansowej odzyskasz więc wszystkie zdeponowane pieniądze. W zależności od długości trwania umowy, lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub krótkoterminową (powyżej 12 miesięcy). Wybór optymalnego dla siebie okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny z uwagi na fakt, że przez całą długość trwania lokaty Twój kapitał będzie zamrożony, a co za tym idzie – niedostępny. Choć możesz zlikwidować depozyt przed zakończeniem umowy, taka decyzja będzie oznaczać stratę wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Zanim otworzysz depozyt, dobrze się zastanów, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swoje pieniądze. Szczególnym rodzajem lokaty jest lokata na nowe środki. Co ją wyróżnia?

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Lokata na nowe środki to tradycyjna lokata bankowa, na której możesz umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Co to oznacza w praktyce? Każda instytucja finansowa stosuje nieco inną definicję tego pojęcia. Mówiąc w uproszczeniu, są to środki finansowe, które stanowią nadwyżkę w stosunku do tych umieszczonych na rachunkach (osobistych i oszczędnościowych) lub innych depozytach w danej instytucji finansowej. Większość lokat na nowe środki to lokaty krótkoterminowe trwające od 3 do 12 miesięcy.

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki?

Oto 3 powody, dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki.

1. Wyższe niż na standardowych lokatach zyski. Aby założyć lokatę na nowe środki, klient instytucji finansowej musi dysponować dodatkowym kapitałem. Skuteczną motywacją do tego, aby zdeponował je na lokacie, jest ponadprzeciętne promocyjne oprocentowanie — z reguły wyższe niż w przypadku tradycyjnych lokat. Deponując pieniądze na lokacie na nowe środki, zarobisz więc więcej niż na klasycznym depozycie.

  1. Stałe oprocentowanie. Większość lokat na nowe środki to lokaty ze stałym oprocentowaniem. Taka konstrukcja pozwala już na starcie precyzyjnie wyliczyć, ile zysku przyniosą w praktyce Twoje pieniądze. Bez ryzyka i pomyłek.
  2. Możliwość założenia lokaty w oddziale, przez internet, a nawet telefon. Wiele banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych umożliwia założenie lokaty na nowe środki nie tylko w oddziale, ale także przez infolinię, system bankowości internetowej czy aplikację mobilną: bez wychodzenia z domu, wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.Założenie lokaty jest szczególnie zasadne dziś, po kilkukrotnych wzrostach stóp procentowych. Na skutek podwyżek oprocentowanie lokat, a co za tym idzie – także potencjalne zyski, są bowiem najwyższe od lat. W połączeniu z całkowitym bezpieczeństwem kapitału, lokata na nowe środki to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają skutecznych sposobów na wygenerowanie odczuwalnych dla portfela zysków przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka inwestycyjnego.Źródło:
    https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.