Czym są zasilacze bezprzerwowe?

Zamontowane zasilacze bezprzerwowe UPS

Zapewnienie ciągłego zasilania jest kluczowe podczas funkcjonowania urządzeń komputerowych i innych sprzętów wrażliwych na przerwy w zasilaniu, wahania napięcia czy zakłócenia występujące w sieci zasilającej. Rozwiązaniem, które przychodzi tutaj z pomocą, są zasilacze bezprzerwowe UPS, których parametry techniczne można z łatwością dostosować do wymagań stawianych przez dane zastosowanie. Czym jest zasilacz bezprzerwowy UPS i gdzie wykorzystywane są tego typu elementy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Zasilacz bezprzerwowy UPS — co to jest?

Zasilacz bezprzerwowy UPS (Uninterruptible Power Supply), nazywany także zasilaczem awaryjnym to urządzenie lub system stanowiący wtórne źródło energii elektrycznej, które ładuje się w trakcie prawidłowego funkcjonowania sieci zasilającej. Podstawowym zadaniem zasilacza bezprzerwowego jest utrzymanie zasilania urządzeń elektronicznych w przypadku wystąpienia sytuacji, takich jak nagły zanik napięcia w sieci energetycznej czy nieprawidłowe parametry zasilania sieciowego.

Typy zasilaczy UPS — urządzenia dostępne na rynku

Zasilacze UPS to energoelektroniczne urządzenia pozwalające na zapewnienie bezprzerwowego zasilania podłączonych do nich urządzeń elektrycznych, w przypadku wystąpienia problemów z napięciem sieciowym. Wśród stosowanych rodzajów zasilaczy bezprzerwowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tego typu urządzeń, takie jak:

Zasilacze bezprzerwowe offline

Zasilacze offline to rodzaj zasilacza o prostej konstrukcji. Jego zastosowanie sprawia, że urządzenia podłączone do zasilacza czerpią energię bezpośrednio z sieci, a akumulatory UPS przez cały czas są ładowane prądem o niewielkiej wartości — pozwala to na zapewnienie ich stałej gotowości do użycia w przypadku wystąpienia takiej potrzeby.

Zasilacze bezprzerwowe line-interactive

Zasilacze typu line-interactive stanowią bardziej zaawansowaną wersję zasilaczy typu offline, które wyposażone są one w przetwornik napięcia pozwalający na stabilizację prądu płynącego w sieci energetycznej. Zastosowanie zasilacza bezprzerwowego line-interactive pozwala więc na zabezpieczenie urządzeń przed szkodliwym wpływem niestabilności prądowej w sieci.

Zasilacze bezprzerwowe online

Zasilacze bezprzerwowe online to najbardziej zaawansowany rodzaj zasilacza bezprzerwowego, który pozwala na zapewnienie całkowitej izolacji urządzenia elektronicznego od prądu płynącego w sieci energetycznej.

Zasilacz bezprzerwowy UPS i jego zastosowanie

Zasilacze awaryjne to urządzenie pozwalające na zabezpieczenie pracy różnego rodzaj urządzeń komputerowych, urządzeń łączności czy innych sprzętów, które są wrażliwe na występowania przerw w zasilaniu czy występowanie zakłóceń w sieci zasilającej. Zasilacze bezprzerwowe UPS okazują się szczególnie przydatne w przypadku podtrzymania energii w komputerach stacjonarnych wykorzystywanych do pracy, profesjonalnych stacjach roboczych czy routerach, przełącznikach sieciowych i serwerach stosowanych w różnego rodzaju obiektach komercyjnych, obiektach produkcyjnych czy przestrzeniach użyteczności publicznej, a także w terminalnych płatniczych wykorzystywanych w punktach sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.