Lokata na nowe środki — jak działa i co powinieneś o niej wiedzieć?

Kobieta szuka odpowiedniej lokaty na nowe środki

Artykuł partnera.

Chcesz osiągnąć bezpieczny i pewny zysk? Sięgnij po lokatę. Aby dodatkowo zmaksymalizować korzyści, wybierz tę na nowe środki. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie nie tylko oprocentowanie kredytów, ale także lokat. Założenie lokaty jest dziś więc zdecydowanie korzystniejsze niż kilka czy kilkanaście lat temu. Czym jest i jak działa lokata?

Czym w praktyce jest lokata?

Lokata jest rodzajem terminowej umowy zawieranej z bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową. Zgodnie z jej zapisami oddajesz w depozyt instytucji finansowej określoną kwotę. Po upływie wskazanego w umowie okresu dostajesz zysk w postaci odsetek. W zależności od okresu trwania umowy lokata może przybierać formę krótko- (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Ogromną zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych i pewnych zysków i brak ryzyka utraty kapitału. Jeśli założysz lokatę, możesz być pewien, że na pewno nie stracisz — możesz wyłącznie zyskać. Szczególnym rodzajem lokaty jest lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki — jak działa?

Lokata na nowe środki jest lokatą, na której możesz umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Czym są nowe środki? Każda instytucja finansowa wskazuje własną definicję tego pojęcia.

Przykład. Kasa Stefczyka oferująca lokatę na nowe środki definiuje je jako nadwyżkę pomiędzy saldem Twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca a saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty. Jeśli 10 lutego Twoje wszystkie środki ulokowane w Kasie wynosiły 4000 zł, a 1 marca masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na lokacie na nowe środki.

Kto może założyć lokatę na nowe środki?

Lokatę na nowe środki może założyć osoba, która ukończyła 18 lat, dysponuje kapitałem, który spełnia kryteria nowych środków, określone przez dostawcę lokaty — bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Jak założyć lokatę na nowe środki?

Każda instytucja finansowe wskazuje możliwe sposoby założenia lokaty na nowe środki. Najczęściej jest to możliwe przez internet, aplikację mobilną lub w oddziale.

Dlaczego warto sięgnąć po lokatę na nowe środki?

Najważniejszym walorem lokaty na nowe środki jest wyższe niż w standardowych lokatach oprocentowanie. Sięgając po taki produkt, możesz więc zarobić więcej niż w przypadku lokat o tradycyjnych konstrukcjach. Bez ryzyka, zbędnych formalności i fachowej wiedzy z zakresu inwestowania.

Jak wybrać najlepszą lokatę na nowe środki?

Aby zmaksymalizować korzyści z lokaty na nowe środki, przed wyborem tej jedynej porównaj dostępne na rynku oferty. Analizując parametry poszczególnych produktów, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość oprocentowania. Wysokość oprocentowania powinna być najważniejszym kryterium wyboru lokaty. To właśnie ona decyduje o tym, ile zysku przyniesie Twój kapitał;
  • warunki podwyższonego oprocentowania. W przypadku większości lokat na nowe środki promocyjne podwyższone oprocentowania obowiązuje jedynie przez określony okres lub jedynie dla określonej kwoty. Zanim założysz lokatę, koniecznie zweryfikuj tę kwestię;
  • długość trwania okresu lokacyjnego. Przez cały okres trwania lokaty zdeponowane środki będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Choć wcześniejsze zerwanie umowy jest możliwe, wiąże się z reguły z utratą wszystkich wypracowanych zysków. Zanim wybierzesz tę jedyną, zastanów się, na jak długo chcesz i możesz zamrozić oszczędności;
  • możliwą do zdeponowania kwotę. Instytucje finansowe definiują minimalne i maksymalne limity kwot, jakie możesz zdeponować. Weryfikacja tego parametru jest szczególnie ważna, jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką (np. kilkaset zł) lub naprawdę dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych).

Lokata na nowe środki to skuteczny sposób na ochronę kapitału przed inflacją i osiągnięcie wyższych niż na standardowej lokacie zysków.

Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.