Zarządzanie nieruchomościami biurowymi – najważniejsze zasady

Osoba odpowiedzialna za zarządzanie biurowcami

Właściciele firm, którzy dopiero niedawno rozłożyli skrzydła w swojej branży oraz ci, którzy przez okres pandemii zmuszeni byli do prowadzenia działalności z własnego domu bądź mieszkania, obecnie dysponują wystarczającymi środkami, aby możliwy był najem przestrzeni w biurowcu.

Budowa biurowców pod wynajem powierzchni biurowych staje się coraz popularniejsza – jest to przede wszystkim spowodowane stopniowym bogaceniem się społeczeństwa oraz jego wzrastającą przedsiębiorczością.

Takie rozwiązanie zwiększa prestiż firmy

Pozwala dotrzeć do znacznie szerszego grona potencjalnych interesantów, jak również umożliwia nieprzerwany wręcz dostęp do wszelkich kluczowych udogodnień, bez których prowadzenie biznesu może okazać się zadaniem niezwykle trudnym, a niekiedy nawet niemożliwym.

Aby jednak nieruchomość biurowa działała w sposób zadowalający dla właściciela oraz generowała dla niego zysk pasywny w optymalnej wysokości, konieczne jest zakontraktowanie administratora. Jakich zasad powinien on przestrzegać oraz jakimi regułami się kierować? Sprawdźmy to!

Obecnie osoba odpowiedzialna za zarządzanie obiektem omawianego typu pełni rolę niemalże menadżera. Na jej barkach leży bowiem nie tylko doglądanie budynku, usuwanie wszelkich usterek oraz informowanie właścicielach o pracach modernizacyjnych jakie należałoby przeprowadzić, ale także zaznajomienia się ze specyfiką najemców, którzy postanowili podpisać umowę pozwalającą na eksploatację przestrzeni biurowej. Nie bez znaczenia okazuje się także wiedza o problemach, jakie zidentyfikowane zostały w ramach danej nieruchomości, jak również dbanie o jej czystość i o ograniczenie do minimum generowanych przez nią kosztów eksploatacyjnych.

Należy pamiętać, że to właśnie administrator powinien pamiętać dopilnowaniu sprzątania poszczególnych biur, kuchni, czy łazienek, zadbaniu o prawidłowe funkcjonowanie wind, systemów klimatyzacyjnych oraz grzewczych, jak też mieć pewność, że wszelkie urządzenia elektroniczne i elektryczne działają bez zarzutu. W nowoczesnych biurowcach zadania administracyjne pełnią niejednokrotnie osoby, które w znacznym stopniu zaznajomione są z zagadnieniami stricte informatycznymi – to właśnie od nich zależy bowiem sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie systemów zaimplementowanych w ramach danego obiektu oraz zadbanie, by nie padły one celem ataku hackerskiego.

Oczywiście w wielu przypadkach administrator nie jest w stanie dopełnić wszystkich ciążących na nim zadań i obowiązków samodzielnie – w takim wypadku wysoce rekomendowane jest zakontraktowanie zespołu specjalistów odpowiedzialnych między innymi za utrzymanie czystości w obiekcie, usuwanie usterek, dbanie o optymalny stan sieci informatycznej oraz wprowadzanie niezbędnych udogodnień. W takiej sytuacji eksperci raportują postęp prac administratorowi, który to następnie prezentuje je właścicielowi budynku o przeznaczeniu biurowym. Pozwala to na utrzymanie obiektu w doskonałym stanie przez wiele długich lat, a także zachęcanie stale rosnącej liczby przedsiębiorców do skorzystania z oferty najmu przestrzeni biurowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.