Sesje Elixir – co to jest i kiedy dojdzie przelew?

Sesje Elixir przelewy.

Artykuł sponsorowany.

Zastanawiasz się, kiedy Twój bank zaksięguje przesłane pieniądze? Kolejny dzień czekasz z niecierpliwością na przelew na swoje konto lub sam zleciłeś przelew lecz odbiorca nie otrzymał go pomimo upływu kilku godzin? Musisz koniecznie poznać, jak działają sesje rozliczeniowe systemu Elixir. Dzięki temu będziesz zawsze wiedział, kiedy przelew dojdzie na rachunek docelowy.

Czym jest system Elixir?

Przelew to jedna z podstawowych usług świadczonych przez banki. W Polsce ich sprawną realizację zapewnia elektroniczny system Elixir. To rozwiązanie umożliwia przesyłanie pieniędzy na konto odbiorcy nawet tego samego dnia, w którym zlecony został przelew.

Przelewy Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych, który został opracowany i jest obsługiwany przez KIR. Od 1994 r. umożliwia realizację przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków. Elixir to kluczowy dla funkcjonowania polskiego sektora bankowego system, o statusie systemowo ważnego systemu płatności (ang. Systemically Important Payment System). Poprzednikiem systemu Elixir był SYBIR (System Bankowych Izb Rozliczeniowych). Za jego pomocą rozliczenia dokonywane były w oparciu o dokumenty papierowe, które musiały być sortowane i w określonych godzinach rozwożone do właściwych instytucji finansowych. System SYBIR zamknięto w 2004 r. Przez 10 lat działał on równolegle z nowym systemem Elixir.

System Elixir obsługuje:

  • polecenia przelewu i wpłaty gotówkowe
  • komunikaty do obsługi płatności podatkowych
  • polecenia zapłaty
  • czeki
  • zwroty

Sesje Elixir, czyli kiedy dojdzie Twój przelew?

Sesje rozliczeniowe w systemie Elixir mają za zadanie przetworzenie zleceń płatniczych w sposób który umożliwi ustalenie zobowiązań i należności banków będących uczestnikami systemu Elixir. Przetworzenie zleceń kończy się rozrachunkiem w Narodowym Banku Polskim. Sesje rozliczeniowe odbywają się w dni robocze (z wyjątkiem 24 i 31 grudnia – jeżeli są to dni robocze to przeprowadza się 2 sesje), w trzech sesjach o stałych porach.

Tabela.

Źródło: https://www.banki.kir.pl/elixir/system-elixir/

W ramach poszczególnych sesji obsługiwane są niemal wszystkie typy płatności. Wyjątek stanowi polecenie zapłaty, które jest realizowane podczas wybranych sesji zgodnie ze schematem wypracowanym przez Związek Banków Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.