Psychoterapia online – Równie skuteczna, dużo bezpieczniejsza

Terapia w gabinecie psychoterapeutycznym

Psychoterapia wcale nie musi odbywać się w zaciszu gabinetu. W dobie szerzenia się wirusa dużo lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie sesji online.

Lekarze, specjaliści z WHO i rząd są zgodni co do tego, że w warunkach szerzącej się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy do absolutnego minimum ograniczyć wyjścia z domu. Dotyczy to również wizyt u lekarzy czy terapeutów – o ile nie są one niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia. Warto więc rozważyć rezygnację z wizyt w gabinetach psychoterapeutów. Tym bardziej, że nie wymaga to wcale zaniechania terapii.

Część poradni już długo przed epidemią umożliwiła swoim pacjentom uczestnictwo w sesjach przez internet. To, co do tej pory było udogodnieniem dla osób mieszkających z dala od gabinetu lub mających problemy z poruszaniem się, dziś stało się właściwie jedynym sposobem na to, by w stu procentach bezpiecznie skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Tym bardziej, że zapotrzebowanie może okazać się większe niż kiedykolwiek przedtem.

Psychoterapia w czasach wirusa

Pacjenci, którzy wcześniej potrzebowali konsultacji ze specjalistą, będą potrzebować jej w dalszym ciągu. Zaniechanie sesji jest absolutnie niewskazane. Zwłaszcza, że w warunkach ciągłego poczucia zagrożenia, izolacji i niestabilnej sytuacji gospodarczej wiele problemów może się pogłębiać. Przeniesienie psychoterapii w przestrzeń wirtualną pozwoli więc chronić zdrowie pacjentów – nie tylko jeśli chodzi o psychikę, ale też zagrożenie COVID-19.

W związku z wyjątkową sytuacją, grono pacjentów potrzebujących pomocy specjalisty będzie też na pewno rosło aż do momentu ustania epidemii. Zaburzenia lękowe mogą obecnie pojawić się u każdego, ale szczególnie narażone są na nie osoby z grup ryzyka poważnym przebiegiem choroby oraz te, które w pracy stykają się z wieloma ludźmi – na przykład lekarze, ratownicy, pielęgniarki, farmaceuci, funkcjonariusze służb porządkowych oraz pracownicy sklepów.

Psychoterapia online. Jak wygląda?

Psychoterapia zawsze wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Łatwiej o nie w gabinecie terapeuty, jednak stworzyć je można – przy odrobinie wysiłku – nawet w domu. Kluczowy jest wybór odpowiedniego pomieszczenia. W sesji nie powinni przeszkadzać pozostali domownicy, a sam pacjent musi czuć się bezpiecznie i swobodnie. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, sesja może odbyć się telefonicznie lub przez dowolny komunikator, a pacjent może użyć wybranego urządzenia.

O tym, jak konkretnie wymaga pomoc psychologa online, dowiemy się na stronie http://www.cplwowska.pl. Pierwszy etap to darmowa konsultacja, którą można odbyć telefonicznie lub pisząc maila. Jeśli obie strony dojdą do wniosku, że terapia jest niezbędna, pacjent opłaca jej koszty przez internet, a podczas pierwszej wizyty ustala z terapeutą szczegóły dalszego postępowania.

Psychoterapia online. Gdzie jej szukać?

Znalezienie psychoterapii online nie powinno być trudne, bo znaczenia nie ma lokalizacja poradni ani możliwości przemieszczania się pacjentów. Jedyną trudność może stanowić spore zainteresowanie. Warto więc jak najszybciej skontaktować się z psychologiem i zarezerwować termin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.