Oprogramowanie POS dla sklepów pomoże w sprzedaży i obsłudze klienta

Kobieta używa laptopa i telefonu siedząć przy stoliku

Skuteczniejsza sprzedaż oraz obsługa klienta wspierane są przez dedykowane oprogramowanie POS. Co dokładnie oferuje i kiedy warto je wdrożyć?

Sprzedaż znacznie zmieniła swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat. Teraz coraz częściej wykorzystuje się w jej ramach nowoczesne technologie, między innymi komputery, monitory, urządzenia fiskalne, a także specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Wśród najczęściej wybieranych programów wspomagających sprzedaż detaliczną zaliczane jest oprogramowanie POS.

Co to jest POS?

POS, czyli Point of Sale to termin odnoszący się do kilku obszarów. Sam skrót POS tłumaczony jest jako punkt handlowy, czyli jako punkt, w którym dochodzi do sprzedaży i do obsługi klienta.

Punkt handlowy zawiera kasę fiskalną albo komputer typu PC o tej samej funkcji, a także inne urządzenia fiskalne, które pozwalają na prowadzenie płatności za kupowany towar, jego ważenie, skanowanie kodów kreskowych.

Z terminem tym powiązany jest też kolejny, czyli system POS, którego zadaniem jest obsługa punkt handlowego pod kątem informatycznym.

Czym jest system POS?

System POS to system sprzedaży, który określany jest również jako oprogramowanie sprzedaży detalicznej, ponieważ dedykowany jest właśnie dla sklepów detalicznych.

Oprogramowanie POS instalowane jest na komputerach PC – terminalach komputerowych POS. Pozwala ono wtedy na dostęp do szerokiej gamy funkcji, za pomocą których sprzedawca może nie tylko prowadzić sprzedaż towarów i przyjmować zapłatę, lecz także realizować złożone czynności w ramach obsługi klienta.

Obecnie program sprzedażowy do sklepu POS bardzo często obsługuje również cała sieć sprzedaży detalicznej. Pozwala wtedy na płynny przepływ informacji, kontrolę stanów magazynowych, tworzenie cenników, przecen czy raportów dla wszystkich firm.

Odpowiednio dobrane urządzenia fiskalne w połączeniu z oprogramowaniem POS pozwalają na bardzo proste, szybkie i wygodne prowadzenie obsługi sprzedażowej klientów i jednocześnie pozwalają na efektywniej prowadzenie sklepu.

Oprogramowanie POS – dostępne funkcje

Wśród funkcjonalności, jakie udostępnia system POS, znajdują się między innymi:

  • kontrola stanu kasy fiskalnej
  • sprzedaż towarów
  • kontrola rozliczeń z kontrahentami
  • tworzenie historii towarów
  • wprowadzanie dostaw
  • monitorowanie sprzedaży
  • generowanie raportów
  • prostsza inwentaryzacja
  • projektowanie etykiet i ich wydruk
  • tworzenie i odczytywanie kodów kreskowych
  • tworzenie cenników
  • tworzenie przecen
  • ustalanie statusów towarów
  • obsługa systemów lojalnościowych

W zależności od przeznaczenia oprogramowanie POS może także oferować inne funkcje, na przykład są one związane z prowadzeniem sprzedaży w gastronomi.

Szeroka gama wariantów systemów POS pozwala na znacznie łatwiejsze prowadzenie sprzedaży i jednocześnie obsługi klienta, co związane jest z szeregiem korzyści dla przedsiębiorcy oraz dla klientów.

Jakie korzyści oferują systemy sprzedaży POS?

Wdrożenie systemu sprzedażowego POS niesie ze sobą wiele korzyści. Jakie z nich zasługują na szczególną uwagę?

Przede wszystkim program sprzedażowy do sklepu pozwala na proste prowadzenie codziennych czynności. Automatyzuje on wiele obszarów pracy sprzedawcy, wyręcza go w różnych zadaniach. Pozwala przez to na oszczędność czasu i jednocześnie umożliwia wyeliminowanie ryzyka błędów wynikających z czynnika ludzkiego.

Sklep, w którym wdrożono system sprzedaży, pozwala także na znaczne przyspieszenie procedur na przykład w ramach wprowadzania dostaw czy inwentaryzacji. To również przekłada się na niższe koszty związane z działalnością.

Nie można zapominać także o tym, że system POS wspomaga obsługę klientów, co obecnie ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu, że będzie on odpowiednio wspierał sprzedawcę, między innymi w procesie ofertowania, obsługi programu lojalnościowego czy podczas zwrotu albo reklamacji, może on zadbać o jakość obsługi klienta.

Z dostępnymi rozwiązaniami w ramach systemów POS można zapoznać się bliżej na stronach internetowych ich producentów oraz dostawców zajmujących się ich wdrożeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.