Kwota wolna od podatku – ile wynosi i jak ją obliczyć?

Kobieta oblicza kwote wolną od podatku

Kiedy przychodzi czas rozliczania PITów w głowach podatników pojawia się wiele różnych pytań. Jedno z nich dotyczy kwoty wolnej od podatku i sposobów jej odliczania. Jest to zagadnienie dotyczące rozliczeń podatkowych PIT-37 i PIT-36. To jaka będzie wysoka zależy przede wszystkim od wysokości zarobków w minionym roku podatkowym. Warto jednak zaznaczyć, że w 2022 roku najwyższa kwota wolna od podatku może wynieść 30 000. Korzystając z programu PIT można łatwo rozliczyć swoją deklarację.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Samo sformułowanie „kwota wolna od podatku” nie jest wcale tak oczywiste. Warto więc zaznaczyć, że jest to pewna kwota, która odpowiada wysokości dochodu, od którego nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego PIT online.

Dlatego więc, osoby, które zarabiają w ciągu roku tyle ile wynosi kwota wolna od podatku to mimo obowiązku składania swojego rozliczeniowego PIT online nie mają obowiązki płacić urzędowi skarbowemu. Z kolei opłacone już zaliczki zostaną zwrócone. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak rozliczenie się z fiskusem na ogólnych zasadach, zgodnie ze skalą podatkową, która wynosi 17% i 32%.

Dla kogo przysługuje kwota wolna od podatku?

Mówiąc o kwocie wolnej od podatku, warto jednak zaznaczyć, że nie przysługuje ona każdemu, a tylko tym podatnikom, którzy rozliczają się według skali dwustopniowej opierającej się na dwóch progach:

  • 17% – kiedy dochód danej osoby jest niższy niż 120 tysięcy zł.,
  • 32 % – kiedy dochód danej osoby jest większy niż 120 001 zł (podatek w tej wysokości płaci się od nadwyżki dochodów).

Co za tym idzie, osoby, które chcą skorzystać z przysługującej im kwoty wolnej od podatku, muszą rozliczyć się składając deklarację PIT – 37 lub PIT – 36. Można skorzystać z programu PIT, aby szybko i wygodnie dopiąć wszelkie szczegóły.

Jeśli mowa o opodatkowaniu kartą podatkową, ryczałtem lub podatkiem liniowym od przychodów, które były ewidencjonowane nie jest możliwe skorzystanie z kwoty wolnej od podatku bez względu na wysokość przychodów.

Obliczanie PITu

Inne zagadnienia dotyczące kwoty wolnej od podatku

W ostatnim czasie nastąpiło wiele zmian w zakresie podatków z powodu wprowadzenia tzw. Nowego Ładu, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Na jego mocy rząd podniósł kwotę wolną od podatku.

W związku z tymi zmianami warto zaznaczyć, że wysokość kwoty wolnej od podatku pozwoli zbliżyć się do standardów obowiązujących w innych krajach Europy. Zmiana jest naprawdę zauważalna, ponieważ np. w 2000 roku kwota wolna od podatku wynosiła jedynie 2295,79, a w 2017 roku po delikatnej podwyżce jedynie 6600 zł.

Z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać m.in. zleceniobiorcy, pracownicy etatowi, osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło, a także emeryci oraz renciści. Jak wspomniano wcześniej, jej wysokość jest w dużej mierze zależna od wysokości zarobków – im wyższy jest dochód tym mniejsza kwota wolna od podatku. Obliczając jej dokładną wysokość należy też wciąż pod uwagę ulgi podatkowe, z których można skorzystać (np. ulga prorodzinna na dziecko, składka zdrowotna, ulga abolicyjna dotycząca pracy za granicą) i uwzględnić je w e – deklaracji.

Zagadnienia związane z kwotą wolną od podatku, nie dla wszystkich są całkowicie jasne. Przed złożeniem swojej e – deklaracji warto jednak dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami na ten temat, a także wszelkimi zmianami w przepisach, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone. Dzięki temu można mieć pewność, że PIT online zostanie rozliczony korzystnie i zgodnie z prawem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych, którzy z pewnością poinstruują każdego i wskażą najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać wypełniając e – deklarację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.