Jaki wpływ na wysokość OC ma marka samochodu? Zdziwisz się!

Podpisywanie umowy OC

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływa bardzo wiele czynników. Część z nich dotyczy samego kierowcy – jego wieku, doświadczenia za kierownicą, bezszkodowej jazdy czy miejsca zamieszkania. Inne kryteria wyceny dokonywanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące OC wiążą się natomiast z pojazdem. Jak duże znaczenie podczas wyliczania składki ma marka samochodu?

Dlaczego marka pojazdu wpływa na wysokość składki OC?

Każdy z ubezpieczycieli nieco inaczej wylicza stawkę ubezpieczenia OC. Uzupełniając formularz w internetowych porównywarkach ubezpieczeniowych mamy do wypełnienia wiele rubryk dotyczących naszego pojazdu – aby wyniki były realnym odzwierciedleniem ofert firm ubezpieczeniowych. Wśród nich znajduje się marka, model, pojemność silnika, jak również stan techniczny, który wiąże się z przebiegiem czy wiekiem auta. Sposób, w jakim poszczególne kryteria wpływają na ostateczną cenę pozostaje tajemnicą ubezpieczyciela, jednak często możemy dostrzec pewne prawidłowości.

Jedna z nich polega na tym, że gdy tylko spojrzymy w statystyki dotyczące cen ubezpieczeń OC, łatwo dojść do wniosku, że średnie ceny dla poszczególnych marek (bez uwzględnienia modelu) mogą od siebie znacznie odbiegać. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciele opierają swoje algorytmy na twardych danych statystycznych, przede wszystkim dotyczących liczby wypadków z udziałem poszczególnych marek i modeli aut. Statystyka nie kłamie, dlatego marki uważane za bardziej sportowe wypadają pod względem składek OC drożej niż auta postrzegane jako rodzinne i służące do spokojniejsze jazdy.

Marka samochodu a inne kryteria wyceny składki OC

Każdy kij ma dwa końce, ponieważ średnia cena ubezpieczenia OC dla samochodu w poszczególnych marek nie wynika wyłącznie z faktu ich fabrycznej przynależności. Na wysokość składki wpływa wiele czynników, m.in. wiek kierowcy i jego doświadczenie, a także bezszkodowa jazda w przeszłości. Młodzi, mniej doświadczeni i statystycznie bardziej skłonni do brawury i częściej uczestniczący w kolizjach drogowych kierowcy prawdopodobnie chętnie wybierają konkretne marki aut dopasowane do własnych upodobań. Nie oznacza to jednak, że doświadczony za kierownicą właściciel szybszego BMW czy Audi będzie zmuszony zapłacić za OC znacznie więcej. Pamiętajmy również, że statystyki dotyczące marek niekoniecznie są spójne z danymi dla różnych modeli aut. Samochody należące do niektórych marek często charakteryzują się silnikami o wyższej pojemności, co w naturalny sposób przekłada się na wyższą składkę OC.

Jak znaleźć najkorzystniejsze OC niezależnie od marki posiadanego pojazdu?

Niezależnie od posiadanej marki auta, warto dążyć do jak najniższego OC. Kluczem do sukcesu jest porównanie jak największej liczby ofert, to zwiększa szansę na znalezienie najkorzystniejszej. Można tego dokonać bez wychodzenia z domu korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego, takiego jak Kiosk Polis, gdzie swoje oferty prezentują wiodące i sprawdzenie firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku:

Warto pamiętać, że polisa OC kupowane przez internet powinna być nieco tańsza niż nabywana w standardowy sposób, a jeśli decydujemy się na pakiet OC AC, mamy szansę na bardzo pokaźne zniżki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.