Jaki kredyt hipoteczny wybrać na zakup mieszkania

Kot syjamski

Najprościej byłoby odpowiedzieć – najtańszy. Jednak po dogłębnej analizie przyznacie, że to nie jest takie łatwe. Rata kredytu uzależniona jest od WIBOR-u i jeśli ten zostanie podniesiony to nasza rata kredytu także się powiększy.

Minimalizacja czasu kredytowania

Duża część nie przykłada się do wyboru odpowiedniego kredytu, a przecież wystarczy dobrze poszukać i znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny jaki jest dostępny na rynku. Ingerowanie w umowę kredytową nie jest mile widziane, ale zawsze możemy przedsięwziąć kroki zmniejszające czas spłaty kredytu.

Budujemy wkład własny

Jednym ze sposobów obniżenia wysokości kredytu jest jak największy wkład własny. Dlatego sprawdźmy swój miesięczny bilans i ograniczmy wydatki. Oszczędzać możemy na kilku codziennych kosztach jakie ponosimy.

Jedzenie

Zamiast jedzenia na mieście lepiej sobie zaplanujmy z góry menu na tydzień i konieczne do niego zakupy. Nie tylko unikniemy nadmiaru produktów w lodówce, ale też ograniczymy kupowanie na chybił trafił produktów, w tym słodyczy czy przetworzonych dań.

Temperatura

postać siedząca na sofie i czytająca gazetę
Źródło: pixabay.com

W sezonie grzewczym jesteśmy przyzwyczajeni do temperatur średnio sprzyjających człowiekowi. Im prędzej sobie uświadomimy, że większość bakterii chorobotwórczych rozwija się w temperaturze powyżej 22o C. Zmniejszenie temperatury o kilka stopni możemy zaoszczędzić kilkaset zł. Mało? Policz ile uzbierasz przez 10 lat, a teraz co byś sobie za to kupił.

Drobiazgi

Sprawdźmy sobie, ile pieniędzy nam przepływa przez dłonie. Ile zostawiamy w sklepach, kupując rzeczy, które spędzą z nami tydzień. Potem leżą w którymś pudle z napisem „przyda się”. Szkoda tylko, że nie wiemy kiedy. Lepiej dwa razy pomyślmy, zanim wytracimy pieniądze na kolejne niezbyt nam potrzebne do życia przedmioty.

Nauczmy się oszczędzać na każdym elemencie życia

Przy oszczędzaniu nie mówię o popadaniu w skrajność. Wcale nie musimy zacząć żyć jak kontenerowcy i szukać obiadu w osiedlowym śmietniku. Polega to raczej na racjonalnym podejściu do produktu. Lepiej jest stworzyć sobie szafę kapsułową, kupować tylko na wymianę tego co się zużyło. Jeździć może mniej ekskluzywnym, ale tańszym w utrzymaniu samochodem. A menu układać jak wyżej wspomniano, na tydzień do przodu korzystając z sezonowych owoców i warzyw. Skąd jednak czerpać  wiedzę, która pomoże nam oszczędzać? Jest dużo blogów, vlogów, z których można dowiedzieć się dużo na ten temat. Wystarczy tylko poszukać zamiast łykać grzecznie to, co nam podają na streamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.