Jak stworzyć ładny ogród tanim kosztem

Rabata kwiatowa z trawami ozdobnymi

Ogród zawsze wymaga nakładu pracy i finansów. Chcąc jak najmniej na niego wydać warto postawić na gatunki roślin, które wyglądają dobrze jako solitery.

Jakie rośliny wymagają najmniej pracy

Wydawać by się mogło, że najmniej wymagający w ogrodzie jest trawnik. Jednak to jest mylące. Zadbany trawnik równa się zawsze częste koszenie w przypadku murawy wolno rosnącej około raz na dwa tygodnie. Do tego wertykulacja, szczególnie na glebach gliniastych i nawożenie. Aby jednak otrzymać reprezentatywnie wyglądającą zieloną szatę roślin, która nie wymaga praktycznie wcale zabiegów pielęgnacyjnych warto postawić na gatunki płożące.

Barwinek i dąbrówka rozłogowa

Barwinek oraz dąbrówka to dwie ciekawe i efektowne rośliny, które w szybkim czasie zarosną nam teren i praktycznie nie wymagają naszych nakładów finansowych. Jedynie wykosztujemy się na zakup sadzonek. Te rośliny nadają się do miejsc cienistych i wilgotnych. Warto też wspomnieć, że obie kwitną na piękny niebieski kolor wiosną.

Żagwin i floks oskrzydlony

Za to na miejsca bardzo słoneczne i raczej mało zasobne w wodę, najlepiej jest wsadzić floks oskrzydlony albo żagwin. Oba kwiaty dadzą sobie tam radę i przy okazji stworzą piękne, dorodne poduchy w różnych kolorach. W ten sposób zasłonić możemy mało atrakcyjne miejsce, w którym trawa miałaby małe szanse na piękny rozwój.

Przyciągające wzrok solitery

Omówiliśmy już sposób zakrycia nieatrakcyjnego podłoża w miejscu słonecznym i cienistym, wiec czas teraz na efekt, który nas zachwyci. Można go osiągnąć naprawdę tanim kosztem.

Trawy ozdobne

Niektóre gatunki traw ozdobnych mają tak okazały wygląd i pokrój, że przyciągają do siebie wzrok z daleka. W miejscach słonecznych będzie wspaniale wyglądała kępa trawy pampasowej, czy miskanta chińskiego, o pięknych pióropuszach kwiatostanów albo o ozdobnych źdźbłach. Za to w cieniu niebanalny efekt da nam dorodny okaz parzydła leśnego. Sadzonki można zakupić w ogrodniczym sklepie, dla wygodnych polecam zajrzeć na internetowe sklepy ogrodnicze.

Iglaki

Niezastąpione są w ogrodach drzewa i krzewy iglaste, które na tle jednorodnej powierzchni wyglądają bardzo efektownie. Dla suchych stanowisk najlepiej będzie się nadawać jałowiec i żywotnik wschodni, natomiast dla bardziej wilgotnych modrzew, świerk czy jodła. Te rośliny nie wymagają od nas zbyt wielu zabiegów, jednak warto dokładnie sprawdzić jakie rozmiary osiąga dana odmiana, aby po paru latach nie zdominowała swoim rozmiarem perspektywy.

Jesienne i zimowe piękności

Bardzo dużo ogrodów po opadnięciu liści wygląda mało atrakcyjnie. Oczywiście rosnące tu czy tam iglaki oraz kępy traw to przełamują, ale jeszcze lepszy efekt można uzyskać sadząc rośliny których owoce utrzymują się do późnej zimy.

Kalina, ognik i jagoda goji

Wymienione krzewy nadają się idealnie do przełamania żywym kolorem monotonni w ogrodzie. A już na pewno będzie ich obecność zauważona zimową porą. Ich czerwone czy pomarańczowe jagody to nie tylko piękna ozdoba. Ptaki dzięki nim będą mogły przetrwać zimę. A dla nas będzie to przez większą część ponurej pory roku dodający energii kolor w ogrodzie.

Mówiąc o drzewach i krzewach w zimie mamy na myśli zawsze mało atrakcyjne, szare patyki wystające ze śniegu. Jeśli jednak były by to piękne bordowe gałązki, czy złoto żółte, albo zielone… marzenie? Niekoniecznie, nie myśląc szablonowo dotrzemy bardzo szybko do gatunków i odmian krzewów, których gałęzie zimą mają właśnie taki kolor. Chociażby dereń złotokory czy biały o czerwonej korze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.