Grafik komputerowy – jak zacząć w zawodzie?

Grafika komputerowa

Przynoszącą największe zyski gałęzią gospodarki jest handel, on właśnie opiera się w ogromnym stopniu na wizualizacji towaru. Przekaz za pomocą grafiki odgrywa bardzo dużą rolę w marketingu, dlatego też zapotrzebowanie na grafików komputerowych rośnie z każdym rokiem.

Perspektywy dla grafika komputerowego

Bliskość głównych ośrodków handlu daje o wiele większą możliwość zatrudnienia dla grafików komputerowych. O wiele większe możliwości są w Warszawie czy na Dolnym Śląsku niż w mniej rozwiniętych regionach kraju. Zawód grafika ma jeszcze tą zaletę, że można go wykonywać zdalnie.

Firmy

Gdzie znajdziemy zatrudnienie z portfolio nawet zbieranym przez rok:

  • agencje marketingowe;
  • agencje BTL;
  • studia graficzne;
  • firmy z własnym działem marketingu;
  • instytucje.

Od czego zacząć

Zanim zaczniemy zagłębiać kolejne zagadnienia Photoshopa, określmy najpierw swoje predyspozycje. Liczy się przebojowość, kreatywne pomysły bardziej niż logika. Jeśli nie mamy talentu do łączenia kolorów, a wszystko potrafimy składać w logiczną całość, to nie jest praca dla nas. Pomyślmy raczej nad karierą wdrożeniowca.

Kursy, studia czy szkolenia

Idąc na studia musimy się liczyć z tym, że oprócz samej wiedzy o grafice będziemy musieli też poświęcić czas na naukę, niekoniecznie tego co nam się przyda. Jednak oprócz zajęć możemy zadbać o poszerzanie swoich horyzontów, wyjazdy integracyjne i uczestniczenie w fajnych projektach.

Za to kursy i szkolenia mają na celu tylko i wyłącznie na zdobycie przez nas umiejętności obsługi programów. Docelowo jest to podstawą, jeśli chce się mieć zawód grafika komputerowego.

Budowanie portfolio od podstaw

Z wiedzę nabytą po kursie czy szkoleniu nie możemy od razu pobiec i nas przyjmą na podstawie certyfikatu. Należy zapewnić sobie bardzo dobre portfolio. Na początek warto poddać się krytyce i tworząc nowe projekty publikować je na przykład na grupach na Facebooku dla grafików i poprawiać wg istotnych wskazówek. Co można robić:

  • poligrafia czyli wizytówki i ulotki;
  • projektować opakowania, pudełka kartonowe ozdobne;
  • loga, branding;
  • rysowanie na potrzeby gier czy aplikacji;
  • typografia.

Budując portfolio warto wziąć pod swoje skrzydła fundację czy stowarzyszenie z niskim budżetem i dla nich tworzyć grafiki czy nawet projektować billboardy reklamowe. Z takim dorobkiem możemy spokojnie starać się o pracę na wymarzonym stanowisku. Przed nami jeszcze kilka dobrych lat doskonalenia kunsztu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.