Finansowe Due Diligence. Na czym polega?

Przeprowadzanie badania oceny kondycji firmy

Pojęcie Due Diligence wiąże się z wielopłaszczyznową oceną kondycji firmy. Analizuje się ją m.in. pod względem prawnym, finansowym, handlowym i technologicznym. Uzyskane w toku badania wyniki umożliwiają podjęcie trafnych decyzji dotyczących przyszłości firmy.

Bardzo często finansowe Due Diligence zleca przyszły inwestor, który chce mieć pełny obraz tego, jak prezentuje się sytuacja organizacji, w którą zamierza zainwestować. Na tej podstawie wie, z jakim ryzykiem wiąże się transakcja i czy będzie ona opłacalna. Ponadto badanie Due Diligence przeprowadza się zawsze przed fuzją lub przejęciem firmy. Z czym się wiąże i co warto o nim wiedzieć?

Kto przeprowadzi Due Diligence?

W zależności od firmy i potrzeb Due Diligence może w każdym przypadku przebiegać inaczej, a tym samym inni specjaliści będą zajmować się tym zagadnieniem. Zaangażowani mogą być m.in. doradcy finansowi i podatkowi, prawnicy, specjaliści IT. Są sytuacje, kiedy trzeba będzie wziąć pod uwagę udział specjalistów także z innych dziedzin.

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić badanie Due Diligence

Jak już wspomnieliśmy, Due Diligence jest badaniem ważnym zwłaszcza dla potencjalnego inwestora, który zastanawia się nad przejęciem firmy. Oprócz tego audyt warto wykonać, kiedy dojdzie do połączenia dwóch spółek, firma zamierza poszukiwać nowych inwestorów, sprzedać część udziałów lub wejść na giełdę. Jest to też istotne, kiedy w przedsiębiorstwie ma być przeprowadzona restrukturyzacja. Przygotowanie Due Diligence pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie negocjacji i ustalenie dalszych działań. Nie będą potrzebne żadne dodatkowe analizy i ekspertyzy.

Z czym się wiąże Finansowe Due Diligence?

Nie w każdej firmie Due Diligence będzie wyglądać podobnie. Z tego względu może przybrać różne formy. Dzieli się je na kilka kategorii, w zależności od tego, co ma być poddane analizom. I tak wyróżnia się Prawne Due Diligence, Podatkowe Due Diligence, Biznesowe Due Diligence, Vendor Due Diligence, Podatowe Due Diligence i Finansowe Diligence. Ostatni typ jest jednym z podstawowych i to jemu przyjrzymy się bliżej.

Nie bez powodu właśnie Finansowe Due Diligence jest jedną z najważniejszych form tego badania. Pozwala szybko ocenić ogólną kondycję firmy. Pod lupę bierze się wszystkie kwestie związane z finansami. Patrzy się na przepływ pieniędzy, bilans zysków i strat. Jeżeli w firmie są jakieś nieprawidłowości, to podczas badania będą one odkryte. Podobnie jak ewentualne zagrożenia.

Kupujący bądź inwestor nie tylko ma pełną świadomość sytuacji przedsiębiorstwa, ale przez wykonanie audytu Due Diligence może uchronić się przed przeniesieniem na niego zobowiązań. W zależności od tego, jak duża jest firma i jak bardzo złożone ma być badanie, może trwać ono od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jeśli do tego konieczne będzie pozyskanie ekspertów o niszowej specjalizacji, wszystko będzie się wydłużać. Do Finansowego Due Diligence przystępuje się najczęściej po podpisaniu listu intencyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.