Dlaczego system dla sygnalistów to dobra inwestycja

osoby w zespole w pracy urzywają systemu dla sygnalistów

W większości przedsiębiorstw dochodzi do mniejszych lub większych nadużyć. Czasami wydaje się to nieuniknione, choć wcale takie nie jest. Problem tkwi w braku identyfikacji problemów. W końcu jeśli coś nie jest zauważane, jak można to zlikwidować? Dlatego właśnie coraz powszechniej stosuje się dzisiaj systemy dla sygnalistów. Co to takiego i czy rzeczywiście warto zdecydować się na tę innowację?

System dla sygnalistów, czyli lepsza identyfikacja nieprawidłowości

W jaki sposób najłatwiej identyfikować występujące w firmie problemy? Oczywiście poprzez rozmowy z pracownikami. Niestety nie zawsze pracownicy chcą informować swoich przełożonych o własnych spostrzeżeniach. Wynika to z obawy o niezrozumienie, oskarżenie czy wdanie się w konflikt z innymi pracownikami. Dlatego wiele problemów, które można byłoby łatwo rozwiązać, zostaje przemilczanych. Problem ten rozwiązuje system dla sygnalistów, który znacząco zwiększa odsetek raportowanych nieprawidłowości.

Omawiany system dla sygnalistów to specjalna aplikacja, służąca do komunikacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Zadaniem aplikacji jest umożliwienie pracownikowi poinformowania pracodawcy o zauważonych nieprawidłowościach, przy jednoczesnym zachowaniu poufności i poczucia pełnego bezpieczeństwa. Pracodawca ani nikt inny nie ma możliwości poznania tożsamości sygnalisty. Anonimowość jest kwestią kluczową, ponieważ zwykle to właśnie jej brak powstrzymuje przed złożeniem raportu o identyfikacji występowania problemu.

Jak wykorzystać sygnał o nieprawidłowościach?

Należy podkreślić, że pochodzące z aplikacji sygnały mogą dotyczyć różnych kwestii. Czasami będą to sprawy dotyczące niewłaściwego wykonywania obowiązków zawodowych, innym razem może to być coś nieco poważniejszego, jak mobbing czy oszustwa. Ze względu na różnorodność możliwych do wystąpienia nieprawidłowości, również kwestia wykorzystania pozyskanych informacji jest zróżnicowana. W wielu przypadkach dobrze wykorzystane informacje pozwalają usprawnić działania operacyjne, co przekłada się na zwiększenie dochodów. Innym razem umożliwiają wykrycie i usunięcie z firmy oszustów, co także przekłada się na dochód. Jednak system dla sygnalistów ma również służyć do eliminacji zjawisk, które psują atmosferę w firmie lub wręcz wyrządzają komuś krzywdę.

Niewątpliwie pracodawca wiele zyskuje na wdrożeniu systemu dla sygnalistów. Aplikacja umożliwia mu rozwiązanie wielu problemów, których rozwiązanie bez niej byłoby czymś zwyczajnie nieosiągalnym. Ponadto pracownicy doceniają oddanie im głosu i branie go pod uwagę.

Jednak system dla sygnalistów to także korzyść dla pracowników. Dzięki raportowaniu nieprawidłowości zyskują oni szansę na rozwiązanie problemów, które przeszkadzają im w komfortowej pracy. Ponadto pracownicy zyskują poczucie sprawczości, ponieważ instalacja aplikacji tego typu to oczywisty dowód na to, że pracodawca liczy się z tym, co mają do powiedzenia.

Wiele wskazuje na to, że system dla sygnalistów to rozwiązanie, na którym wszyscy zyskują. Wydaje się zatem, że jest to coś, co już niebawem może stać się standardem zarówno wśród dużych, jak i tych niewielkich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.