Bankowość internetowa — jak zadbać o bezpieczeństwo?

Pieniądze w worku leża na drewnianym stole

Bankowość internetowa ma wiele zalet. Musimy jednak w tym przypadku zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo. Dzięki temu podczas używania konta bankowego nie dojdzie do wycieku naszych danych osobowych czy też straty pieniędzy w związku z atakiem hakerskim, a są one coraz bardziej doprecyzowane. Niepodawanie nikomu swoich danych do logowania się, a w szczególności loginu, hasła czy też kodu SMS, to jednak nie wszystko. Istnieje wiele dodatkowych zasad, których należy bacznie przestrzegać.

Strona internetowa i logowanie się do banku

Już podczas logowania się do bankowości internetowej powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, należy używać jedynie adresu podanego przez bank. Nie warto szukać naszego banku w wyszukiwarce internetowej, ponieważ możemy trafić w fałszywe miejsce, a stąd już prosta droga do kradzieży danych i środków z konta. Skąd wiadomo, że korzystamy z prawdziwej, a nie podstawionej specjalnie przez hakerów strony internetowej? Wyróżnia się ona dwoma istotnymi szczegółami. Po pierwsze, adres takiej strony rozpoczyna się od oznaczenia https://. Po drugie, przed nim widnieje również symbol zamkniętej kłódki. Po jej kliknięciu wyświetla się informacja o certyfikacie wystawionym dla danego banku. Taki certyfikat ma na swojej stronie m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów (wystawiony dla online.santanderconsumer.pl). Gdy go widzimy, logowanie do bankowości internetowej jest w pełni bezpieczne.

Oprogramowanie antywirusowe oraz aktualizacje systemu i przeglądarek

Ochronę naszych danych wrażliwych, w tym loginu oraz hasła, jeśli chodzi o system bankowości internetowej, zapewnia odpowiedniej klasy oprogramowanie antywirusowe. Gdy zainstalujemy je na swoim sprzęcie, możemy liczyć na bieżące monitorowanie wykrywające wszelkie próby ataków hakerskich. Od czasu do czasu, a przynajmniej raz na tydzień, powinniśmy pamiętać również o uruchomieniu skanowania całego komputera. W ten sposób wykryjemy bowiem wszelkie zainfekowane pliki i procesy, których nie udało się wykryć przy skanowaniu na bieżąco. Warto mieć na uwadze to, że hakerzy bardzo często atakują nasze komputery z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu, dlatego korzystając z bankowości internetowej na komputerze, tablecie lub smartfonie, powinniśmy także na bieżąco aktualizować system operacyjny oraz przeglądarkę internetową, której używamy na co dzień.

Fałszywe maile i SMS-y – o czym pamiętać?

Banki to instytucje, które nigdy nie przesyłają do klientów próśb o podanie poufnych informacji, jak np. hasła do logowania. Oprócz tego nie powinniśmy klikać linków przesyłanych w wiadomościach mailowych i SMS-ach. Hakerzy obecnie mogą stosunkowo łatwo podszyć się pod bank, preparując w odpowiedni sposób korespondencję, a nawet całe strony internetowe tak, by do złudzenia przypominały te oryginalne. W fałszywych wiadomości możemy bardzo często odczytać informację, że dana osoba kontaktuje się z nami „w imieniu banku”, prosząc o zaktualizowanie informacji przez nieprawdziwą stronę internetową lub też o podanie hasła albo kodu w celu odblokowania konta. Tego typu działania określane są jako phising i należy je bezwzględnie ignorować, najlepiej informując dodatkowo o takich sytuacjach swój bank za pośrednictwem infolinii.

Reklama

Takiej polityki wyciągania informacji od swoich klientów nie stosuje np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który informował nawet w specjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej o tym, że w ostatnich miesiącach było wiele prób wyłudzenia danych przez obcy podmiot oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak utrata sporej kwoty oszczędności gromadzonych na rachunku bankowym przez lata.

Źródła:

  1. https://prnews.pl/8-przykazan-bezpiecznego-korzystania-z-bankowosci-internetowej-45856
  2. https://zbp.pl/dla-klientow/bezpieczne-bankowanie/bankowosc-internetowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.