Zmiany podatkowe w 2022 r. – co nas czeka?

Kobieta siedzy przy laptopie i oblicza podatek na kalkulatorze

Każda spółka, zgodnie z przepisami polskiego prawa, ma obowiązek rozliczania podatku według zasad ustalonych dla konkretnego typu działalności gospodarczej. W przypadku spółki kapitałowej, która ma osobowość prawną, rozlicza się podatek CIT. W spółkach osobowych natomiast z podatku zazwyczaj rozliczają się w sposób indywidualny jej wspólnicy.

W 2022 r. w życie wchodzi wiele zmian dotyczących rozliczania podatku PIT. W związku z tym przedsiębiorcy stają przed dylematem: jaką formę opodatkowania wybrać?

PIT a CIT – czym różnią się podatki?

PIT jest to podatek od osobistych dochodów, który obejmuje dochody uzyskane przez osobę fizyczną, a także tym samym skrótem nazywa się dokument, w którym podatnicy rozliczają się z tej konkretnej formy podatku. CIT to natomiast podatek od dochodów osób prawnych, posiadających osobowość prawną. Przy wyborze odpowiedniego opodatkowania istotny jest charakter spółki. Kluczowe jest więc podjęcie decyzji, czy prowadzona spółka będzie spółką kapitałową, czy osobową. Wspólnicy spółki kapitałowej mogą rozliczać się z podatku CIT lub PIT, jednakże sama spółka z podatku CIT.

Zmiany w rozliczaniu podatku PIT – w jakim zakresie wystąpią?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Jego zasady rozliczania od 1 stycznia 2022 r. ulegną wielu zmianom, oprócz tych już wcześniej zapowiadanych, czyli zwiększenia kwoty wolnej od podatku oraz zlikwidowania odliczenia składki zdrowotnej. Wśród nowych zmian jest m.in. ustalenie górnej granicy progu rozliczenia gotówkowego, po przekroczeniu którego konsument musi skorzystać z bezgotówkowych form płatności, a także złożenie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego odpowiadającego miejscu zamieszkania podatnika w chwili jego składania. Co więcej, zmiany zakładają wyłączenie odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych z kosztów podatkowych.

Ze względu na nowelizację przepisów prawnych, przed wyborem charakteru spółki, warto zastanowić się, jaką formę opodatkowania wybrać i dostosować do niego zasady funkcjonowania swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.