Podpis elektroniczny. Jak zamówić i jak odnowić posiadany już certyfikat?

kobieta pokazująca mężczyźnie na tablecie podpis elektroniczny

Posiadanie zestawu do podpisu elektronicznego otwiera przed każdym, nie tylko przedsiębiorcami, zupełnie nowe możliwości. Jednak aby wejść w posiadanie takiego zestawu, trzeba go najpierw zamówić, a potem regularnie odnawiać. Czasem warto też zdecydować się na znacznik czasu, stanowiący ostateczne potwierdzenie wiarygodności dokumentów przesyłanych drogą elektroniczna. W jaki sposób można to wszystko zrobić?

Jak zamówić elektroniczny podpis?

Cała procedura zamawiania zestawu do składania podpisu elektronicznego z wybranym certyfikatem jest niezwykle prosta i zamyka się dosłownie w trzech krokach:

Krok 1: Wypełnij zamówienie – podczas wypełniania zamówienia zwróć uwagę na to, że możesz zamówić nowy zestaw do e-podpisu w różnych konfiguracjach. Do wyboru masz określony rodzaj certyfikatu, okres, przez jaki będzie on ważny (aktualny), a także model czytnika. Podczas wypełniania zamówienia możesz również zdecydować, jaka forma odbioru zamówionego zestawu będzie w Twoim przypadku najbardziej komfortowa.

Krok 2: Wyślij zamówienie – po tym, jak wypełnisz zamówienie, otrzymasz dostęp do gotowych dokumentów, czyli umowy (jeśli składasz zamówienie po raz pierwszy) oraz właściwego zamówienia. Teraz wystarczy, że osoba upoważniona podpisze te dokumenty i wyśle w wersji papierowej do lokalnego oddziału KIR lub w wersji elektronicznej (podpisane posiadanym już kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowy podany w podsumowaniu zamówienia.

Krok 3: Odbierz Twój  e-podpis – zamówiony zestaw  możesz odebrać w placówce wskazanej w zamówieniu. Pamiętaj o tym, aby mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Uwaga! Zestaw do podpisu elektronicznego zostanie wydany jedynie tej osobie, której dane są wpisane do certyfikatu.

kobieta rozmawiająca z dwójką ludzi

Jak odnowić certyfikat do podpisu elektronicznego?

Każdy certyfikat kwalifikowany podpisu elektronicznego posiada ograniczoną datę ważności. W zależności od zamówionego wcześniej zestawu, jego aktualność wynosi rok lub dwa lata. Jeszcze przed upływem tego czasu warto postarać się o odnowienie certyfikatu i skorzystać z możliwości opatrzenia zamówienia wysyłanego w formie elektronicznej ważnym nadal podpisem kwalifikowanym. Tu również, jak w przypadku składania zamówienia na nowy zestaw, cała procedura zamyka się w 3 krokach:

  1. Złożenie zamówienia
  2. Przesłanie dokumentów
  3. Odebranie certyfikatu

Jak zamówić znacznik czasu?

Znakowanie czasem dokumentów elektronicznych to najprostszy i najlepszy sposób udowodnienia, że konkretny dokument istniał już w danej postaci i w danym momencie. Aby uzyskać taki znacznik czasu, należy posłużyć się aplikacją Szafir lub komponentami programistycznymi umożliwiającymi uzyskanie znacznika czasu dla podpisu elektronicznego. Aby zdobyć dostęp do znakowania czasem, wystarczy:

  • podpisać umowę z KIR,
  • wypełnić i wysłać zamówienie,
  • pobrać stosowny znacznik czasu.

Ważną uwagą jest to, że znakowanie czasem można wykorzystać nie tylko wobec wystawianych w przyszłości dokumentów, lecz także tych już opatrzonych wcześniej e-podpisem. Dokumenty takie można oznaczyć znacznikiem czasu również podczas ich weryfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.