Handel internetowy – co warto o nim wiedzieć?

Handel internetowy

Wydawać by się mogło, że sprzedaż przez Internet to najlepszy sposób na zarabianie pieniędzy. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdy wszyscy nagle zaczęli masowo korzystać ze sklepów online. Dzięki temu taki model biznesowy zaczął być jeszcze bardziej  popularny. Handel internetowy się opłaca, ale nie oznacza to, że jest łatwy i tani. Nawet do działalności, którą można prowadzić z domu trzeba się przygotować i wiedzieć z czym się wiąże.

Tylko dla firm

Chyba każdej osobie zdarzyło się coś odsprzedać. Obecnie bardzo modne jest wystawianie na sprzedaż używanych ubrań, butów, mebli czy książek. Jednorazowa sprzedaż nie musi być zgłaszana do Urzędu Skarbowego. Jednakże, gdy planujemy handlować przez Internet rzeczami nowymi i to ma być naszym głównym źródłem dochodu, musimy założyć działalność gospodarczą.

Dlatego też zanim zaczniemy handel w Internecie, co się opłaca oczywiście, warto sprawdzić, ile nas będzie miesięcznie kosztować prowadzenie własnej firmy. Warto tu od razu podkreślić, że bezwzględnie terminowo trzeba płacić zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Z tego powodu zanim zaczniemy pracę nad własną firmą warto mieć już odłożone środki na pierwsze kilka miesięcy pracy.

Czym warto handlować?

Kobieta kupująca przez internet
Źródło: Pexels.com

Można wprost zapytać czym się opłaca handlować w Internecie? Odpowiedź jest bardzo prosta: albo idziemy w niszę albo w coś mega popularnego. Jeśli wybierzemy branżę niszową musimy liczyć się z tym, że trafienie do klientów będzie łatwe, ale zyski ze sprzedaży nie muszą być duże. Z kolei przy popularnych produktach można szybko znaleźć potencjalnych zainteresowanych, ale ponieważ konkurencja będzie duża trzeba będzie „bić się” o klientów.

Zatem jeżeli znamy się doskonale na jakiejś wąskiej dziedzinie i będziemy mogli innym doradzić, jaki produkt kupić możemy śmiało inwestować w branżę niszową. Natomiast, gdy mamy bardziej ogólną wiedzę lub nie chcemy ryzykować warto wybrać coś ogólnodostępnego, co każdemu się przyda jak ubrania, kosmetyki czy produkty do domu.

Gdzie przechować towar na sprzedaż?

Kolejna kwestia to sam towar. Chcąc prowadzić handel internetowy z domu musimy mieć gdzie go składować. Jeśli mamy już sklep i chcemy tylko rozwinąć działalność to sprzedaż przez Internet będzie o wiele łatwiejsza niż zatowarowanie, a potem sprzedaż z domu. Natomiast nie zawsze trzeba w ogóle kupować towar.

Jak to możliwe?

Handel w Internecie, to coś co się opłaca w modelu dropshipping. Ten model polega na nawiązaniu współpracy z partnerem, np. hurtownią obuwia. My będziemy wystawiać na swojej stronie internetowej ofertę, przykładowo różne modele butów na sprzedaż. Kiedy klient złoży zamówienie, my kupujemy odpowiednią parę w hurtowni, wysyłamy do niej zamówienie, a z hurtowni buty trafią do klienta, który je kupił.

Czy to legalne? Jak najbardziej. I wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane jak nam się wydaje. W tym modelu handlu internetowego zarabiamy na różnicy w cenie sprzedaży przedmiotu i zakupu w hurtowni. Obrazowo wystawiamy buty w cenie 100 zł za parę i w tej je sprzedajemy, ale sami w hurtowni kupujemy je za 60 zł. Czyli naszym zarobkiem jest 40 złotych. Nie musimy fizycznie kupować towaru. Wystarczy, że mamy połączenie między naszym sklepem i stanami towarowymi wybranej hurtowni. Będzie działać jako jej pośrednik i zarabiać na sprzedaży przez Internet. Oczywiście można też sprzedawać już posiadany asortyment lub kupić towar w hurtowniach, a potem samodzielnie go sprzedawać.

Mniejsze koszty niż sklep stacjonarny

Można powiedzieć wprost, że handel internetowy generuje mniejsze koszty utrzymania niż sklep stacjonarny. Ponadto ma o wiele większy zasięg. Nie musimy się ograniczać ze sprzedażą przez lokalizację. Możemy sprzedawać towar na cały świat. Dlatego sklepy internetowe stają się coraz bardziej popularne, a wręcz zastępują sklepy tradycyjne. Dla przedsiębiorców są one tańszym rozwiązaniem niż otwieranie tradycyjnego sklepu, w którym trzeba opłacać czynsz za wynajem lokalu, media, pracowników i opłaty skarbowe i ubezpieczenie. Sklep internetowy z powodzeniem może prowadzić jedna osoba, a wybierając dropshipping naszym jedynym kosztem jest dostęp do hurtowni zewnętrznej, Internet i nasz czas.

O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.